poniedziałek, 7 grudnia 2015

#11 Camera obscura

Camera obscura to prosty przyrząd optyczny pozwalający uzyskać rzeczywisty obraz. Jest to pierwowzór aparatu fotograficznego.




Budowa i zasada działania
Urządzenie to zbudowane jest z poczernionego wewnątrz pudełka (dla zredukowania odbić światła). Na jednej ściance znajduje się niewielki otwór (średnicy 0,3–1 milimetra zależnie od wielkości kamery) spełniający rolę obiektywu, a na drugiej matowa szyba (matówka) lub kalka techniczna. Promienie światła wpadające przez otwór tworzą na matówce odwrócony i pomniejszony (lub powiększony) obraz. Wstawiając w miejsce matówki kliszę fotograficzną można otrzymać zdjęcie.


Cechy obrazu otrzymanego za pomocą camera obscura:

miękkość, łagodne kontrasty, rozmycie, nieskończona głębia ostrości oraz zupełny brak dystorsji, pastelowa kolorystyka.
Z uwagi na te cechy obrazu camera obscura bywa do dzisiaj wykorzystywana w fotografii artystycznej.

poniedziałek, 30 listopada 2015

#10 Ulotka reklamowa

-format A4 - orientacja pozioma
-towar - zdjęcie, opis
-cema 1999,99 zł
-firma, adres, slogan reklamowy
-estetyczna szata graficzna
-podpis w prawym rogu na dole


#9 Budowa komputera PC

Komputer-urządzenie elektroniczne służące do przetwarzania wszelkich informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr albo sygnału ciągłego. Najpopularniejszym obecnie rodzajem komputera jest stacjonarny komputer określany mianem PC (Personal Computer), czyli osobisty, zdobył największą popularność, zarówno w różnych dziedzinach działalności zawodowej, jak i w domach. Określenie PC spotyka cię w literaturze fachowej, reklamach i mowie potocznej od 1981 roku. Komputery stacjonarne często są zastępowane przez komputery przenośne, np.laptop czy notebook.


Płyta główna (ang. mainboard) jest jednym z najważniejszych elementów komputera. To na niej znajduje się gniazdo procesora, układy sterujące, sloty i porty. Bezpośrednio na płycie instalowane są również karty rozszerzeń oraz niektóre urządzenia peryferyjne. Od stabilności i jakości wykonania płyty głównej zależy wydajność całego systemu.


Procesor-jest to główny element komputera, którego zadaniem jest wykonywanie rozkazów i sterowanie pracą wszystkich pozostałych bloków systemu (m.in. pamięci i układów wejścia-wyjścia).Podstawowymi blokami funkcjonalnymi, z których zbudowany jest procesor, są: jednostka arytmetyczno-logiczna, układ sterowania z zegarem procesora oraz zespół rejestrów jednostki centralnej. Zadania procesora: kopiowanie danych, działania arytmetyczne, działania na bitach.


Pamięć RAM  (Random Access Memory) to podstawowy rodzaj pamięci o dostępie swobodnym, nieodzowny w każdym komputerze, przechowujący całość lub część bieżąco wykonywanego programu. Pamięć operacyjna pozostaje w stałym kontakcie z procesorem, dla którego logicznie przedstawia uporządkowany ciąg komórek zaadresowanych od 0 do 2n, przy czym n oznacza liczbę bitów rejestru adresowego procesora. Pamięć operacyjna może być zrealizowana jako pamięć stała lub pamięć zapisywana.
Karta graficzna jest elementem komputera, który odpowiada za wyświetlany przez monitor obraz. Podstawowym jej zadaniem jest przechowywanie danych o wyglądzie ekranu monitora i sterowaniu nim. Pierwsze karty umiały jedynie wyświetlać piksele o odpowiedniej barwie. Różnią się szybkością, ilością pamięci RAM, rozdzielczością obrazu, głębią kolorów oraz częstotliwością odświeżania obrazu. Najnowsze karty są wyposażone w akceleratory 3D.
Twardy dysk (hard drive) to jeden z magnetycznych nośników danych.Pojemność twardych dysków wynosi do kilkudziesięciu gigabajtów. Dla HDD najważniejsze parametry to pojemność, szybkość transmisji danych, czas dostępu, prędkość obrotowa talerzy oraz MTBF. Jest możliwość połączenia kilku dysków twardych w celu zwiększenia niezawodności przechowywania danych, zwiększenia pojemności i zmniejszenia czasu dostępu.


Urządzenie zewnętrzne komputera
nie wchodza w skład podstawowej jednostki centralnej, lecz są przez nią sterowane i uaktualniane. Do podstawowych urządzeń peryferyjnych zalicza się na przykład klawiatura, skaner, mysz, kamera,mikrofon, czujniki zbierające dane. Urządzenia wyjściowe na przykład monitor ekranowy, drukarka, ploter, głośniki. Urządzenia komunikacyjne na przykład modem oraz urządzenia pamięci zewnętrznej na przykład dyski i taśmy.

niedziela, 15 listopada 2015

#8 Prawa autorskie


Prawo autorskie (ang. copyright, symbol: ©) – dyscyplina prawa cywilnego, zespół norm prawnych wchodzących w skład prawa własności intelektualnej, a także ogół praw przysługujących autorowi utworu (lub innemu uprawnionemu podmiotowi) upoważniających go do decydowania o eksploatacji utworu i czerpaniu z niej korzyści finansowych.




Utwór, czyli przedmiot prawa autorskiego 
Utwór, aby stał się przedmiotem ochrony prawa autorskiego musi spełniać cechy indywidualności i oryginalności, zostać ujawniony w dowolnej formie nadającej się do percepcji poza samym twórcą. Przy ocenie, czy utwór nadaje się do ochrony prawnej nie ma znaczenia jego wartość artystyczna, ekonomiczna, społeczna, ani kto go stworzył – profesjonalista po akademii artystycznej, czy amator, dorosły czy dziecko, świadomie czy przypadkowo. Rezultaty ich twórczości mają taką samą ochronę prawa. Za utwory nie uważa się samych pomysłów. Po nadaniu im jednak jakiejś postaci, formy, jeśli tylko charakteryzują się choćby odrobiną twórczości, mogą stać się przedmiotami prawa autorskiego.

Rodzaje licencji:

Adware- Programy typu Adware najczęściej są darmowe ale posiadają pewną, najczęściej sporą ilość niewyłączalnych reklam. To właśnie na nich zarabia autor aplikacji.

Trial- tzw. "wersja testowa". Oferuję wszystko to co w pełni działający program, jednak jak w przypadku shareware -po upływie czasu aplikacja blokuje do siebie dostęp.

Shareware- Nazwa pochodzi od angielskiego słowa oznaczającego aplikacje, którą można się dzielić z innymi. Ten rodzaj licencji pozwala nam na korzystanie z programu rozpowszechnianego za darmo 
lub za niedużą opłatą. Jego użytkowanie często wiąże się z limitem czasowym


Freeware- Jest to jedna z najbardziej lubianych licencji przez użytkowników, a tym samym jedna z najczęściej występujących. Dlaczego? To proste. Licencja ta pozwala nam na darmowe korzystanie z danego produktu.



Cardware- rodzaj licencji oprogramowania wywodzący się od Freeware i Shareware. Używany przez autorów, którzy udostępniają swoje programy za darmo: w zamian za to oczekują, że użytkownik przyśle im kartkę pocztową (najczęściej z miejscowości, w której mieszka).

GNU licencja wolnego i otwartego oprogramowania stworzona w 1989 roku przez Richarda Stallmana Ebena Moglena na potrzeby Projektu GNU,

Public domain- w najwęższym znaczeniu jest to twórczość, z której można korzystać bez ograniczeń wynikających z uprawnień, które mają posiadacze autorskich praw majątkowych, gdyż prawa te wygasły lub twórczość ta nigdy nie była lub nie jest przedmiotem prawa autorskiego.

Odpowiedzialność karna 
1. Włamanie się do komputera. 
Najbardziej podstawowym typem opisanego przestępstwa jest naruszenie tajemnicy korespondencji - przez otwarcie cudzego listu (zamkniętego pisma) lub podłączenie się nielegalnie do cudzej sieci teleinformatycznej (art. 267 § 1 k.k.). W kontekście włamania się na konto społecznościowe, do poczty, do zawartości komputera mamy do czynienia z czynem zabronionym opisanym w art. 267 § 2 k.k., który penalizje bezprawne uzyskanie dostępu do całości lub części systemu informatycznego - w tym do portali zabezpieczanych hasłem, poczty elektronicznej, zawartości komputera. Także ujawnienie innej osobie informacji (np. hasła zabezpieczającego) pozyskanej w sposób bezprawny stanowi przestępstwo - opisane w art. 267 § 4 k.k.
Karą za popełnienie któregokolwiek z tych czynów jest grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności na okres do 2 lat.

2. Podrzucanie wirusa.
Za podrzucenie wirusa (nawet dla kawału), jeżeli spowoduje on zniszczenie, zmianę lub uszkodzenie danych grozi do 3 lat pozbawienia wolności (tzw. Przestępstwo przeciwko danych)

3. Piractwo komputerowe.
Piractwo komputerowe, polega na kopiowaniu i rozpowszechnianiu programów komputerowych rozpowszechnianiu programów komputerowych pod różnymi postaciami.  Za piractwo komputerowe jest przewidziana bardzo surowa kara: pozbawienie wolności do lat 5!

Nawet skopiowanie od kolegi programu komputerowego może być uznane za naruszenie prawa, jest to kradzież, której motywem jest  uniknięcie opłaty licencyjnej, tak więc zdobycie korzyści majątkowej!


Dozwolony użytek prywatny

Autorskie prawa majątkowe ograniczają naszą swobodę korzystania z utworu. Na szczęście w prawie autorskim znajdują się przepisy pozwalające na korzystanie z utworów na różne sposoby bez konieczności uzyskiwania zgody uprawnionych osób (właścicieli praw majątkowych), choć obwarowane jest to szeregiem ograniczeń. Te swobody użytkowników nazywamy dozwolonym użytkiem. Uzyskujemy je bez względu na wolę uprawnionych, ponieważ takie ograniczenie monopolu autorskiego zapisane jest bezpośrednio w ustawie.

Zasady korzystania z cudzych materiałów

TO, CZEGO NIE WOLNO ROBIĆ
1. Zamieszczenie (na własnej witrynie) cudzego tekstu i podpisanie go własnym nazwiskiem
2. Zamieszczenie cudzego tekstu bez podania autora.
3. Przywłaszczanie (elementów) grafiki stworzonej dla innej witryny
4. Zamieszczenie cudzego tekstu bez linka źródłowego (miejsca pierwotnej publikacji w Internecie)
5. Przeróbka i łączenie cudzych utworów (tekstów) bez zgody i wiedzy autora.

CO MOŻNA ROZPOWSZECHNIAĆ?
1. Krótkie wyciągi ze sprawozdań, artykułów i wypowiedzi.
2.Przeglądy publikacji i utworów rozpowszechnionych,
3. Mowy wygłoszone na publicznych zebraniach i rozprawach.
4. Krótkie streszczenia rozpowszechnianych utworów.
5. Rozpowszechnione sprawozdania o aktualnych wydarzeniach, aktualne artykuły i wypowiedzi na tematy polityczne, gospodarcze i społeczne, aktualne zdjęcia reporterskie

wtorek, 3 listopada 2015

#7 Zagrożenia przy pracy z komputerem

Zagrożenia zdrowotne: fizyczne i psychiczne.

Zagrożenia fizyczne: 
- nadwyrężenie mięśni nadgarstka
- naprężony kark
- skrzywienia kręgosłupa, bóle dolnych jego części,
- zanik mięśni pasa biodrowego,
- oczy (niewłaściwe oświetlenie powoduje męczenie się wzroku),
- bóle głowy,
- brak apetytu,
- nadpobudliwość psychoruchowa lub wręcz przeciwnie, apatia i depresja
- ogólne zmęczenie organizmu.

Należy odpowiednio zorganizować stanowisko komputerowe, zapewnić właściwe oświetlenie, zwracać uwagę na prawidłową postawę podczas pracy przy komputerze, uczyć relaksu i zmuszać do czynienia przerw rekreacyjnych.

Zagrożenia psychiczne: 
bardzo niewielu ludzi uświadamia sobie, że komputer może uzależnić podobnie jak alkohol czy narkotyki. Najpierw można zaobserwować postępującą izolację, która sprawia, że uzależniony zastępuje ma-szyną związki z innymi ludźmi. Tworzy się silny związek emocjonalny z komputerem co z kolei osłabia wciąż emocjonalną z otoczeniem, zaburza wzajemną komunikację, a życie powoli zaczyna przebiegać w oderwaniu od realnego świata. Pojawia się lęk przed kontaktami międzyludzkimi często zamaskowany pozą wyższości.

Szkodliwe programy komputerowe:
- wirusy
- trojany
- adware
- robaki (worms)
- spyware
- rootkity
- makrowirusy
- bomby logiczne

Profilaktyka antywirusowa
to inaczej ochrona przed różnego rodzaju wirusami. Odbywa się ona poprzez instalację oprogramowania antywirusowego, włączenie zapory sieciowej, aktualizację bazy wirusów programu antywirusowego, aktualizację systemu operacyjnego oraz programu antywirusowego, regularne skanowanie systemu operacyjnego w poszukiwaniu wirusów, nie otwieranie załączników z poczty od nieznanych nadawców, podczas wykonywania płatności drogą elektroniczną - upewnienie się, że transmisja danych będzie szyfrowana 

Punkt przywracania, kopia zapasowa
Przy użyciu punktu przywracania można przywrócić pliki systemowe komputera do stanu z wcześniejszej momentu. Punkty przywracania są tworzone automatycznie przez funkcję przywracanie systemu. 

Zapora systemowa - firewall
Zapora to oprogramowanie lub urządzenie sprawdzające informacje pochodzące z Internetu lub sieci, blokuje te informacje lub zezwala na ich przesłanie do komputera w zależności od ustawień.
Zapora może uniemożliwić uzyskanie dostępu do komputera przez hakerów lub złośliwe oprogramowanie za pośrednictwem sieci lub Internetu. Zapora może też pomóc w uniemożliwieniu komputerowi wysyłania złośliwego oprogramowania do innych komputerów.

Oprogramowanie antywirusowe
Program antywirusowy (antywirus) – program komputerowy, którego celem jest wykrywanie, zwalczanie i usuwanie wirusów komputerowych. Współcześnie najczęściej jest to pakiet programów chroniących komputer przed różnego typu zagrożeniami.

Usuwanie adware: AdwCleaner.pl
AdwCleaner – Program dzięki, któremu w kilka chwil usuniesz złośliwe oprogramowanie.

wtorek, 27 października 2015

#6 Rozwiązywanie problemów

Problem kasjera - wydawanie reszty
Lista kroków - Należy sporządzić listę kroków podobną do przedstawionej poniżej.

Opis słowny algorytmu wydawania reszty.

Dane: Kwota pieniędzy do wydania, nominały banknotów i bilonu uporządkowane malejąco
Wyniki: Ilość poszczególnych nominałów banknotów i bilonu
Krok 1: Ustalenie wartości początkowych
Krok 2: Sprawdzamy, ile razy najwyższy nominał mieści się w kwocie do wydania
Krok 3: Obliczamy resztę do wydania: poprzednia kwota - obliczona ilość * nominał
Krok 4: Przechodzimy do niższego nominału
Krok 5: Jeśli reszta do wydania = 0 [stop] w przeciwnym razie powtarzamy kroki 2 - 4

Schematy blokowe


Możliwe jest tworzenie prostych programów w Excelu. Przykład rozwiązania powyższego problemu w programie Excel poniżej.

Język programowania.

C++ – język programowania ogólnego przeznaczenia.

Umożliwia abstrakcję danych oraz stosowanie kilku paradygmatów programowania: proceduralnego, obiektowego i generycznego. Charakteryzuje się wysoką wydajnością kodu wynikowego, bezpośrednim dostępem do zasobów sprzętowych i funkcji systemowych, łatwością tworzenia i korzystania z bibliotek (napisanych w C++, C lub innych językach), niezależnością od konkretnej platformy sprzętowej lub systemowej (co gwarantuje wysoką przenośność kodów źródłowych) oraz niewielkim środowiskiem uruchomieniowym. Podstawowym obszarem jego zastosowań są aplikacje i systemy operacyjne.

Pascal – język programowania wysokiego poziomu opracowany przez Niklausa Wirtha w 1970 roku.Pascal bardzo rygorystycznie podchodzi do kontroli typów, tj. sprawdza czy do zmiennej typu A nie próbuje się przypisać wartości typu B. Jest zatem językiem silnie typowanym.
Popularność Pascala znacznie wzrosła z pojawieniem się Delphi – środowiska programistycznego, opartego na obiektowym Pascalu, pozwalającego na błyskawiczne tworzenie atrakcyjnych wizualnie aplikacji pod Windows.

wtorek, 20 października 2015

#5 Źródła informacji

SMS
Short Meassage Service (pol. krótkie wiadomości tekstowe) to usługa dostępna we wszystkich współczesnych telefonach komórkowych. SMS-y są wygodne m.in. dlatego, że pozwalają tanio, szybko i bez zbędnej gadaniny przekazać informację. Dużą zaletą SMS-ów jest fakt iż niemal zawsze możemy mieć pewność, że wysłana przez nas wiadomość dotarła do adresata.

MMS
Multimedia Messaging Service – (usługa wiadomości multimedialnych). Standard MMS umożliwia przesłanie wiadomości zawierających tekst, grafikę, zdjęcia, dźwięk oraz wideo pomiędzy telefonami z funkcjonalnością MMS w sposób automatyczny, zapewniając prawie natychmiastowe dostarczanie utworzonej wiadomości z jednego telefonu na inny.


KOMUNIKATORY
Skype
Jeden z najpopularniejszych komunikatorów internetowych. Umożliwia m. in. przeprowadzanie rozmów głosowych i tekstowych oraz wideokonferencji. Oferuje możliwość dzwonienia na telefony stacjonarne i komórkowe, a także wysyłania SMS-ów. Korzystając z usługi SkypeIn, użytkownik może założyć wirtualny numer telefoniczny, dzięki czemu użytkownicy korzystający ze standardowych telefonów będą mieli możliwość zadzwonienia na Skype użytkownika

Gadu-Gadu
Najpopularniejszy polski komunikator internetowy umożliwiający przeprowadzanie rozmów tekstowych oraz audio-video. Zastosowany mechanizm kart pozwala na komunikację z wieloma osobami z poziomu jednego okna. Komunikator wyposażono we wbudowane radio, moduł do przesyłania plików i grafik pomiędzy użytkownikami oraz klienta poczty e-mail obsługującego skrzynkę na domenie @gg.pl.



Messenger 
Aplikacja przeznaczona do komunikowania się ze znajomymi z Facebooka, bez konieczności uruchamiania strony portalu. Rozmowy z różnymi osobami na osobnych kartach. Istnieje również możliwość prowadzenia rozmów grupowych i wideo-rozmów. Komunikator pozwala na przeglądanie aktualizacji statusów znajomych, zmianę statusu i ustawień oraz przesyła użytkownikowi powiadomienia – analogicznie do tych, które pojawiają się na Facebooku.



Listy elektronicze

Konto e-mail to konto poczty elektronicznej, zwane także - w analogii do poczty tradycyjnej - skrzynką poczty elektronicznej. Posiadanie konta e-mail daje Ci możliwość wymiany korespondencji z innymi użytkownikami sieci Internet. O popularności kont e-mail decyduje szybkość przekazu wiadomości oraz bardzo niskie koszty jej przesyłania.


Portale społecznościowe
Portale społecznościowe są w dzisiejszym świecie niezwykle popularne. Społeczności zrzeszające ludzi o podobnych poglądach, zainteresowaniach, czy też innych łączących elementach są w pewnym sensie znakiem rozpoznawalnym współczesności. Oprócz funkcji podstawowych są to miejsca o niezwykłej sile oddziaływania na użytkowników, dzięki czemu ich fenomen nie zanika, a prężnie i systematycznie się rozwija.

 
Facebook
Jest to ogromny portal społecznościowy, skupiający osoby z całego świata. Jego fenomenem jest międzynarodowość i projekt, który wciąż na nowo zachęca nowych internautów do logowania. Jego założycielem jest Amerykanin, urodzony w 1984 roku - Mark Elliot Zuckerberg.




Twitter
Jest serwisem społecznościowym dostępnym dla wszystkich użytkowników za darmo, dzięki któremu możemy umieszczać krótkie wpisy o tym co robimy, czy wysyłać zdjęcia lub podawać linki do ciekawych stron internetowych. Na Twitterze znajdziemy wiele ciekawych osób – artystów, muzyków, dziennikarzy czy polityków.




Blog
rodzaj strony internetowej zawierającej odrębne, zazwyczaj uporządkowane chronologicznie wpisy. Blogi umożliwiają zazwyczaj archiwizację oraz kategoryzację i tagowanie wpisów, a także komentowanie notatek przez czytelników danego dziennika sieciowego. Ogół blogów traktowany jako medium komunikacyjne nosi nazwę blogosfery.


Reklama

informacja połączona z komunikatem perswazyjnym. Zazwyczaj ma na celu skłonienie do nabycia lub korzystania z określonych towarów czy usług, popierania określonych spraw lub idei (np. promowanie marki).Reklama przybiera różną postać – od rzetelnej informacji o cechach produktu, spotykanej głównie w prasie specjalistycznej, po wychwalanie produktu bez rzetelnej informacji merytorycznej o przedmiocie reklamy, co często przypisuje się reklamie telewizyjnej.

wtorek, 6 października 2015

#4 Przeglądarki internetowe

Google Chrome

Jest darmową przeglądarką stworzoną przez firmę Google. Charakteryzuje ją oszczędność miejsca, duża szybkość działania i wczytywania stron internetowych. Interesującą funkcją przeglądarki jest możliwość przemieszczania kart pomiędzy wieloma oknami lub stworzenie nowego okna, specjalnie dla danej karty oraz tryb incognito, który pozwala na przeglądanie internetu w sposób anonimowy. Przeglądarka ta jest dostępna na wszystkie urządzenie przenośne.

Mozilla Firefox
To jedna z najpopularniejszych przeglądarek internetowych na świecie. Firefox w przeciwieństwie do Chrome i Internet Explorera pozwala na znacznie większe dopasowanie programu do potrzeb użytkownika. Firefox posiada też specjalny tryb personalizacji. Po otworzeniu specjalnego okienka, użytkownik może przenosić dowolne elementy do interfejsu przeglądarki, dzięki czemu ulubione i często wykorzystywane funkcje będą zawsze pod ręką.

Opera
Przeglądarka ta od lat rywalizuje na rynku z Internet Explorerem, Firefoksem czy Google Chromem. Charakteryzuje się on minimalizmem, łatwością dostępu do wszystkich oferowanych funkcji i narzędzi, a także wyświetlaniem zawartości przeglądanych stron internetowych na jak największym możliwym obszarze ekranu.



Internet Explorer
Jest aktualnie trzecią najczęściej używaną przeglądarką internetową na świecie i w Polsce. Przeglądarka ta, umożliwia szybkie otwieranie i płynne poruszanie się po stronach internetowych.
Zawiera również poprawki bezpieczeństwa oraz zapewnia większą prywatności w sieci.

wtorek, 22 września 2015

#2 Ulubiony program...

Moim ulubionym programem komputerowym jest Virtual DJ. Jest to darmowa wersja zaawansowanego oprogramowania do tworzenia muzyki poprzez miksowanie różnych kawałków, dodawania efektów, sampli i źródeł dźwięku, które może konkurować z profesjonalnymi urządzeniami miksującymi. 



Jak to wygląda?

Virtual DJ posiada bogaty, ale bardzo przystępny interfejs użytkownika, symulujący stół z mikserem — narzędzie pracy DJa. Na głównym ekranie program pokazuje dwa pracujące równolegle na niezależnych ścieżkach odtwarzacze, wizualizacje poszczególnych kanałów dźwięku, bazę dostępnej muzyki z możliwością wygodnego przeglądania i wyszukiwania.